Хто платитиме за обігрів місць загального користування?

admin В Новини Немає коментарів

Згідно Закону України  №2119-VIII від 02 серпня 2017 року «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» всі нежитлові та житлові приміщення мають бути обладнані засобами обліку теплової енергії до 2 серпня 2018 року.

На сьогоднішній день в нашому місті 219 будинків користуються послугами централізованого опалення, з них 130 облаштовані  тепловими лічильниками. Тож за між опалювальний період 2018-го року в Шепетівці доведеться встановити ще 89 лічильників.

Встановлення теплових лічильників дає можливість жителям багатоповерхівок сплачувати лише за фактично спожиту теплову енергію. Разом з тим, мешканці зможуть провести заходи з енергоефективності та зменшити споживання тепла будинком, а відтак – і суми в платіжках зменшаться.

З лічильником дешевше сплачувати за тепло виходить жителям тих будинків, де переважна більшість квартир з централізованим опаленням. Там, де лише 10-20% автономного, тариф значно дешевший – є і будинки з тарифом по 17 грн за 1 кв.м. (інформація за листопад, грудень 2017-го року). А от в будинках з великим розбалансуванням (наприклад 70% автономного, 30% централізованого) навіть теплого грудня 2017-го року вартість опалення 1 м.кв. перевищила 40 грн. Таких будинків в нашому місті більше 50-ти. Майже всі ці будинки без лічильників. Тому, жителям цих будинків краще повністю перейти на автономне.

Отож, лічильник обраховує все тепло, яке надійшло до будинку. І за все, що покаже лічильник, платять лише користувачі централізованого опалення. Та чи справедливий такий підхід в оплаті послуг теплопостачання? І чи не повинні власники квартир з автономним опаленням сплачувати за обігрів місць загального користування? Давайте розберемося.

Приміщення загального користування (МЗК) житлового будинку – це сходові клітини, ліфтові шахти, вестибюлі, коридори, підвали тощо.

Власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку та прибудинкових територій відповідно до своєї частки у майні будинку. Внутрішньобудинкові мережі централізованого   опалення (ЦО) належать до інженерного житлового будинку і є його невід’ємною частиною.

Таким чином, співвласники квартир повинні брати участь у витратах на утримання будинку пропорційно займаній площі житла. Відключення від мереж ЦО не є підставою для звільнення мешканців від такої участі.

Адже за рахунок тепловіддачі від розподільчих трубопроводів, які розташовані в місцях загального користування будинку, створюються сприятливі умови для нормального функціонування мереж водопостачання, водовідведення та інших комунікацій. Простіше кажучи – система водопостачання та каналізації не замерзає в зимовий період саме завдяки мережам централізованого опалення.

Тобто, навіть якщо в під’їзді немає приладів опалення, то відбувається обігрів підвалу, і оплату опалення цих місць здійснюють люди, які залишились з централізованою подачею тепла. Це несправедливо, тому що опалення МЗК забезпечує комфорт і зручні умови суспільного проживання, в тому числі для тих, хто встановив «автономку».

Мешканці, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні системи опалення, повинні оплачувати послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку. Це буде справедливо і логічно-правильно по відношенню до усіх жителів багатоповерхівки. Тому наступним кроком після встановлення теплових лічильників повинно бути введення обов’язкової плати за опалення місць загального користування.