Як «вижити» теплопостачальнику?

admin В Новини Немає коментарів

Чи не щодня з телеекранів ми чуємо фрази «покращення вже відбуваються», «держава дбає про тебе», «ми на вірному шляху» і т.д. Цікаво, хто бачить ці покращення в дії? Окрім високопосадовців, кому ще стало «жити краще»? Чи стало краще працювати приватним підприємцям, компаніям та великим підприємствам? Пропонуємо розібратися, як нововведення та реформи впливають на роботу комунальних організацій на прикладі нашого теплопостачального підприємства ТОВ «Шепетівка Енергоінвест».

За останні кілька років тарифи на комунальні послуги виросли більше ніж в 5 разів. Ясна річ, що для більшості українців такі тарифи стали не під’ємними, адже і цілої зарплати не вистачило б на погашення комунальних платежів за новими цінами. Тому, держава ввела систему призначення житлової субсидії. Народ зітхнув з полегшенням – більшість витрат на комунальні послуги покриває держава, відшкодовуючи комунальним підприємствам грошові кошти у вигляді субсидії. Як працює така схема в реальному житті?

Абонент отримує отримує послуги, а потім і квитанцію із вартістю цих послуг, де вказано розмір субсидії та суму до сплати. Згодом надавач комунальних послуг отримує оплату від абонента у вигляді обов’язкової плати, а решту нарахування (60-70%) чекає у вигляді відшкодування субсидії з державного бюджету. Однак, держава не поспішає виконувати свої зобов’язання.

Станом на 26 січня 2018 року держава не погасила для ТОВ «Шепетівка Енергоінвест»  8 623 950,89 грн  субсидій і 236 549,60 грн пільг.

Станом на сьогодні держава не погасила 8 623 950,89 грн  субсидій і 236 549,60 грн пільг для ТОВ «Шепетівка Енергоінвест». Суми зібрались за листопад та грудень 2017-го та повинні були бути відшкодовані підприємству до кінця року. Однак, держава ще й досі не виконала свої зобовязання перед ТОВ «Шепетівка Енергоінвест».

Ця ситуація негативно впливає на роботу нашого  підприємства.  Адже орієнтовно 60-70% вартості послуги, яку ми нараховуємо мешканцям, становлять пільги і субсидії. А це кошти на оплату заробітної плати працівників, оплата першочергових платежів за електрику, воду та інше. Така велика заборгованість держави по пільгах і субсидіях не дає можливості ТОВ «Шепетівка Енергоінвест»  вчасно розраховуватися за спожитий природний газ.

Також слід зазначити, що в Шепетівці низький рівень розрахунків населення за спожиті послуги централізованого опалення. Усі хочуть, щоб вдома було тепло, але із 6000 тис абонентів регулярно та в повному обсязі розраховується менше половини наших споживачів. Решта або свідомо не сплачують, накопичуючи борги вище 25-ти тис грн., або ж платять частинами протягом року.

Що стосується витрат, то за два місяці роботи ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» витратило 18 млн 814 тис грн. З них найбільшу частку становить вартість газу – за два місяці 14 млн 909 тис грн. З цієї суми ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» заплатило 7 млн 267 тис грн. (3 млн 977 тис грн. пільг та субсидій, які держава боргувала за минулий опалювальний період, 418 тис грн. різниці в тарифах, 2 млн 871 тис грн. живими коштами). Так як населення боргує ще 2,5 млн грн та 8,9 млн грн. невідшкодованих субсидії, ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» не має можливості в повному обсязі розрахуватися за спожитий газ. Разом з тим, НАК «Нафтогаз» вимагає негайної оплати за спожитий газ і його не цікавить те, що наше підприємство не доотримало 11,4  млн грн за вже надані послуги! Не отримавши грошей, НАК «Нафтогаз» починає нараховувати пені і штрафи на суму заборгованості підприємства, а також не виділяє йому лімітів споживання природного газу. Відповідно, такий стан негативно впливає як на роботу підприємств так і життєдіяльність міста.

Продовжуючи тему витрат варто зазначити, що за два місяці підприємство заплатило 2,5 млн грн. заробітної плати разом з податками, 828 тис грн. за світло, майже 100 тис грн. за воду. Ще 425 грн становлять інші витрати, що включають в себе витрати на паливо, матеріали, запасні частини, комплектуючі, канцтовари, послуги зв’язку тощо.

 

Проаналізувавши вищевикладену інформацію, напрошується висновок: схема подачі тепла централізовано в даному часі є неефективною та високо затратною. Застаріле котельне обладнання споживає багато газу, за який необхідно сплачувати шалені кошти. Менталітет нашого народу дозволяє йому вести паразитичний спосіб життя, а саме – отримувати послуги і не сплачувати за них. Держава також не поспішає своєчасно виконувати свої зобов’язання, чим ставить під загрозу діяльність теплопостачальників, а також життя і здоров’я користувачів централізованого опалення, які через конфлікт інтересів у верхах влади можуть посеред зими залишитися без тепла. А «козлом відпущення» в такій ситуації найчастіше стає саме теплопостачальна організація, яка при організації розрахунків за спожитий природний газ поставлена у нерівні кабальні умови.

Тож зараз в Україні все частіше трапляються випадки, коли цілі міста повністю переходять на індивідуальне опалення. Не виключення, що і Шепетівка в найближчому майбутньому поповнить ряди міст, які повністю відмовилися від централізованого опалення.