Яке майбутнє системи централізованого опалення?

admin В Новини Немає коментарів

Опалювальний сезон подолав свій екватор. По результатам роботи протягом  чотирьох місяців вже можна зробити певні висновки щодо економічних показників та ефективності системи централізованого опалення. При чому, зробити це можна не лише по прикладу Шепетівки.

В четвер 08 лютого в Управлінні житлово-комунального господарства Хмельницької ОДА відбулася нарада за участі керівників теплопостачальних підприємств Хмельниччини. Метою заходу був пошук шляхів вирішення проблемних питань в галузі теплопостачання, а проблем вистачає.

Найбільш турбує теплопостачальників питання відшкодування пільг і субсидій. Так, теплопостачальне підприємство м. Волочиськ не отримало з державного бюджету 5,375 млн. грн. (це при нарахуванні за надані послуги в сумі 7,111 млн грн!), а для КП «Тепловик» в м. Старокостянтинів держава боргує  15, 044 млн. грн. Для ТОВ «Шепетівка Енергоінвест»  держава ще й досі не компенсувала 12, 77 млн грн пільг і субсидій.

Загалом по Хмельницькій області борг держави перед теплопостачальниками по пільгам і субсидіям становить 146,1 млн грн!!!

Подібна ситуація з відшкодуванням державою різниці в тарифах. Загальна сума заборгованості з різниці в тарифах теплопостачальникам Хмельниччини сягає 315,6 млн. грн!!! Сума приголомшлива. І найбільша проблема полягає в тому, що підприємства вже більше двох років не отримують кошти, які належать їм по закону. Якщо справи йтимуть так і надалі, то ймовірність зростання боргів перед НАК Нафтогаз надзвичайно висока. А відтак – і початок наступного сезону під загрозою.

Чи варто детально описувати й інші проблемні питання теплопостачальників? Їх дуже багато, і в усіх містах вони практично однакові – старе обладнання, яке споживає багато газу, понаднормові втрати в мережах в процесі надання послуг теплопостачання (в Шепетівці за січень місяць понаднормові втрати в мережах становлять аж 2,25 млн грн.!!!), низька калорійність газу, часті аварії на теплотрасах через їх зношеність, відсутність фінансування на модернізації, зростання дебіторської заборгованості, поява конкурентів, які працюють на альтернативному виді палива тощо.

Під час наради керівники поділились інформацію стосовно проблем своїх підприємств, обговорили найбільш «болючі місця». Однак, шляхів вирішення проблемних питань на засіданні знайти не вдалося. Без підтримки держави (а на даний момент вона повністю відсутня – як в законодавчому плані, так і в питанні фінансування),  ці проблеми вирішити неможливо. Залишається сподіватись, що держава, в особі Кабінету Міністрів України, нарешті зверне увагу на проблем галузі теплопостачання. Прикро це визнавати, але якщо залишити існуючі проблеми без розгляду, під загрозою опиняться  життя та здоров’я сотень тисяч українців, які через бездіяльність влади можуть залишитися без централізованого опалення.